Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Linn ja reisimine

Kohe kui see kaamera mulle koju toodi ja olin andnud allkirja paki vastu võtmiseks, rebisin karbi lahti. Ja seal ta oli – kõige uuem OM-D E-M10 Mark IV*.
Nii pisike, ent kaunilt disainitud kaamera, millest justkui kiirgas enesekindlust ja tugevust.

Ootasin kannatamatult, et saaksin selle väikese kaunitari linna peale viia, et näha milleks ta võimeline on. Esimene tundmus, mis mul tekkis oli tuttavlikkus, nagu vana sõber, keda pole aastaid näinud, kuid jutt jookseb nagu see poleks kunagi katkenudki – just nii ma tundsin. Vaistlikult leidsin iga seadistuse, mida vajasin, et pildistada nii nagu mulle meeldib. See oli suuresti tänu Olympuse poolt kasutatavale „kiirmenüüle“, kus kõik vajalikud seadistused on ühel selgel paigutusel. Kaamera on küll väga väike, kuid see istub mulle kätte nagu kinnas. See tundub hästi käes püsivat, kindel hoie ilma, et peaks pigistama – see lihtsalt sobib. See on miski, mida mitmed teised väiksemad kaamerad ei suuda pakkuda.

E-M10 Mark IV kaameraga töötamise ajal lõpetasin oma kodulinnas, Haagis ka ühe tänavakunsti projekti: minu partnerist tehtud portree, mis toimib kahest erinevast perspektiivist. Kaamera olemasolu maalimise ajal oli tõeline õnnistus, kuna dokumenteerimine pole eales varem nii lihtne ega lõbus olnud. 5-teljeline pildistabilisaator on tõeline elupäästja. Kasutades pildistabiliseerimise süsteemi sain pimedatel ja külmadel öödel ikkagi suhteliselt madala ISO juures käest pildistada ning säilitada öö atmosfääri, mitte ei pidanud seda minema välgutama. Peale selle, ei jäänud kaamera tänu oma väikestele mõõtmetele kunagi jalgu, kuid oli siiski alati kohal kui vaja.

Selle mõõtmete kohta on mul palju öelda; see on hämmastav kui palju sisukust on Olympusel õnnestunud sellesse väikesesse keresse pista. E-M10 Mark IV, M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 Fisheye PRO ja 17mm F1.8, and a 45mm F1.8 ning mul on kõik vajalik peaaegu iga pildistusolukorra jaoks – kõik ühte kotti pakituna. Varustus on nii väike ja kerge, et saan neid kõikjal kaasas kanda, ilma et need ette jääksid – ükskõik, kas otsin teadlikult midagi uut tänavafotograafia jaoks, töötan uute seinamaalingutega või sõidan lihtsalt edasi-tagasi.

Ja see just ongi hea tänavafotograafia olemus. See on paljuski nagu armastus. Kui sa seda otsid, siis ei leia, kuid tõeline armastus leiab sinu. Sama kehtib ka tänavafotograafia puhul – minu parimad pildid on jäädvustatud siis kui mul ei olnud plaanis pildistada. Kui ma endiselt oma vana suurt kaamerat kaasas kannaksin, oleksin selle nendel päevadel koju jätnud ja minu portfoolio oleks hoopis teistsugune. See omakorda tähendanuks, et ma ei pildistaks suuri kampaaniaid, mida nüüd pildistada saan, ega omaks püsinäitust Hollandi Kuninglikus Teatris, ega kirjutaks seda artiklit. Need ei eksisteeriks kui ma poleks otsustanud kasutusele võtta väiksemaid formaate.

Päris pöörane, kuidas isegi kõige väiksemad asjad võivad elu tugevalt mõjutada, kas pole?

Ja kui keegi veel nendes samades süsteemides kahtleb või on skeptiline, siis ütlen, et pildistan regulaarselt Hollandi Kuningliku Teatri jaoks kampaaniaplakateid ja uskuge mind, nende pisikeste elajatega tehtud fotod näevad suurtel reklaamtahvlitel fantastilised välja.

Autor ja fotograaf: Gordon Meuleman

*August 2020 seisuga

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega