Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Linn ja reisimine

Raja Ampat – nelja kuninga kuningriik. Üks Indoneesia kaugemaid piirkondi ja samas üks liigirikkamaid sukeldumiskohti maailmas. Sukeldujate kogunemiskoht ja allveepildistajate lõbustuspark. Kummaliste elukate ja veidrate olendite kasvulava ning värvilised koralliaiad. Turistid ja rändurid kogu maailmast on juba ammu avastanud enda jaoks allveefotograafia ja selle maagilise kohta. Otsides pidevalt täiuslikku subjekti, täiuslikku fotot. Ka meie sukeldume alla selle korallide kolmnurga keskel asuva unikaalse saarestiku lõpututesse sügavustesse, mis on kõige suurema bioloogilise mitmekesisusega merepiirkond üldse. Raja Ampat varustab meid pildistusvõimalustega, Olympus kompaktse ja kergekaalulise kaameratehnoloogiaga.

Igal aastal, oktoobrist maini on Raja Ampatis pööraselt suur raide populatsioon, mis meelitab sukeldumishuvilisi turiste ja allveefotograafe. 2006. aastal muudeti nelja kuninga kuningriik ametlikult merekaitsealaks, et kaitsta kohalike vete suursuguseid olendeid. Raja Ampat on üks väheseid paiku maailmas, kus võib näha mõlemat liiki raisid. Sukeldujatel ja snorkeldajatel on võimalik sukelduda ning snorkeldada koos kuni kolme meetri pikkuste rai liigi ning samuti rohkem kui kuue meetri pikkuse tiivaulatusega rai liigi esindajatega.

Nendesse kohtadesse, kus kindla peale rai ülikiiret triivimist näeb, ei ole alati just kõige lihtsam sukelduda ja see on paljude kogenud allveefotograafide peamine probleem. Hoovused, millega elegantsed liuglejad mängleva kergusega toime tulevad, tunduvad olevat ületamatuteks takistusteks isegi kogenud sukeldujate jaoks.Seega, kuidas saada täiuslikud pildid erinevatest rai liikidest, eriti vastu valgust pildistades? Kõige olulisem on hea ujuvuskontroll ja veelgi paremad teadmised oma kaameravarustusest. Need, kes püüavad mere põhjas hoovusega võideldes meeleheitlikult tuvastada oma kaamera parimaid seadistusi, on tegelikult juba kaotanud.

Selliste suurte mereelukate pildistamiseks nagu raid, haid või isegi küürvaalad, on hädavajalik sobiva fookuskaugusega objektiiv. M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 PRO kalasilm-objektiiv on meie OM-D E-M1 Mark II jaoks esimeseks valikuks, kuid see tähendab, et tuleb pildistatavale suhteliselt lähedale pääseda. Järelikult: hea võte nõuab sobivat ajahetke. Ootame oma võimalust värviliste tornikeste taha peitununa. Kaamera seadistused on juba paika pandud, ava suhteliselt laiaks seatud ja kaks välku manuaalselt täisvõimsusest 75 protsendile määratud. Must rai libiseb suursuguselt üle meie peade. Hoovuse möödudes järgneme mõne lestalöögi abil loomale, kuni jõuame täpselt tema alla ja saame vastu päikest pildistades oma võtte ära teha. Mõni hetk hiljem läbib sinist sügavikku teine rai, kes meist graatsiliselt mõne tiivalehvitusega möödub ja ümber puhastusjaama tiirutab. Ostame piletid võrreldamatule allveešõule.


Kaks mustuim-hallhaid patrullivad rifi serval, kotkasrai tuleb sügavustest ja kaob sama kiiresti. Seal nad on, esimesed hämmastushetked ja täiuslikud võtted. Hetked, mis muudavad reisi Raja Ampati kuningriiki ja seal tehtud allveefotod unustamatuteks.

Meie reis viib meid Raja Ampati lõunaosast, Misoolist edasi otse Dampier Straiti lõpmatutesse pehmetesse korallaedadesse, bioloogilise mitmekesisuse epitsentrisse. Meie allveekaamerate fookuses on otsatud erksavärviliste pehmete korallide aiad. Üle päikselise ookenipõhja sirutuvad värvilised loomade kolooniad, mis koosnevad loendamatutest üksikutest polüüpidest, on justkui lõputud vaibad.

Päikesekiired panevad vikerkaarevärvilise maa-aluse kirkalt särama. Korallpuud säravad koos teiste korallidega. Tihedat koralli külge liibuv pisike ja sama haruldane merihobu kiigub õrnalt hoovuses edasi ja tagasi. Imeilus leegitsev tindikala poseerib imetillukese lehise teo kõrval ja uudishimulik kaheksajalg sukeldumislampide valguses. Sobiva buketi abil pildi efektsuse rõhutamiseks kasutame täielikult avatud ava ja langeme liivasel pinnasel olendite tõelisse lummusesse, mis varjutab ööpimeduse. Allvee-makrofotod, mis on jäädvustatud 60 mm makro-objektiiviga. Makroentusiastidele täpselt sobiv asi. Väike hoovus, kõige eriskummalisemad eluvormid – täiuslike allveefotode jaoks on kõik paigas.

Autor ja fotograaf: Melanie ja David Benz

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega