Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Linna- ja reisifotograafia

Paljud inimesed lähevad kaamerapoodi kavatsusega osta uus kaamera. Reeglina tundub, et nad hoolivad alati järgmistest aspektidest: ergonoomika, tunnetus, sensorid, megapikselid, dünaamika, heli, menüü ja objektiivide ulatus. Kuigi need omadused on kahtlemata fotograafi jaoks olulised, mõtlevad vaid vähesed inimesed kaamera tehniliste funktsioonide peale: teisisõnu sellele, mis on peidus kapoti all. Kui ma 2014. aastal Olympusele ümber orienteerusin, lugesin Olympus kataloogist funktsioonide kohta, millest ma väga ei hoolinud. Tol ajal, ei arvanud ma, et Live Bulb, Live Time või Live Composite režiimid võiksid vajalikud olla ja mulle tundus, et need olid tühised. Aga küsi minult täna, kas ma vajan ja kasutan neid funktsioone ning ma annan teile vastuseks kõlava „jah“-sõna!

Kui ma räägin pikast säriajast fotograafidega, kes ei kasuta Olympust, ütlen alati, et „Ma ei pea välja arvutama kui pikka säritust kasutada – ma lihtsalt vaatan ekraanile ja kui säritus on õige, siis olen oma pildi kätte saanud.“ Järgneb nende küsimus „Kuidas sa seda teed?“, millele ma vastan „Tänu maagilisele Live Bulb, Live Time ja Live Composite võimalustele, mis on saadaval ainult Olympusel!“ Õigupoolest, on all toodud pilt loodud just ühel sellisel päeval Franfurt am Main’is. Ma ootasin, et valgustingimused oleks õiged ja Live Composite funktsiooni abiga võlus kaamera välja järgmise pildi. Üks võte – üks foto.

Olympus on ainuke tootja, kes sellist tüüpi särifunktsiooni pakub. Mõned kuud tagasi matkasin ma Schwarzwaldis Allerheiligeni koskede alal ja pildistasin. Seadsin oma varustuse üles ja pildistasin Live Time funktsiooniga koske.


Kui ma lahkumiseks asju pakkisin, tuli minu juurde mees, kes juhtus olema Olympus fotograaf. Ma vaatasin, kuidas tema subjekti jäädvustamisele lähenes. Algul seadis ta kõik üles ja tundus, et ta tahab pildistada pika säriga, sest ta oli kinnitanud objektiivile neutraalhalli valgusfiltri. Sellest hetkest edasi muutus asi veelgi huvitavamaks! Tahtsin näha, kas ta kasutab Live Time funktsiooni, aga arvake mida…ta hakkas arvutama: „Avaga X ja neutraalhalli valgusfiltriga, pean säriajaks määrama X sekundit“. Sel hetkel mõtlesin: „Ohh jumal, tal on Live Time ja ikka ta arvutab.“ Niisiis pöördusin tema poole ja küsisin, kas ta teab, kuidas Live Time töötab. Ta vastas, et jah, kuid see kõlas rohkem nagu ei. Võtsin endale vabaduse seda võimalust talle sealsamas koheselt tutvustada. Mida ma öelda tahan, on see, et on fotograafe, kes kasutavad Olympus süsteeme, kuid ei tunne, ega kasuta oma kaamerate võimalusi.

Esmapilgul võivad need tunduda tühised, kuid tegelikult on need funktsioonid kulda väärt, kuna need tõesti lihtsustavad pildistaja jaoks fotografeerimise kunsti. Pikk säritus on tegelikult eksperimentaalfoto; üldjuhul ei saa esimesed paar pilti korrektselt säritatud. Loomulikult peame meeles pidama, et ka statiiv, kaugpäästik ja rakendus (OI.Share) on tõeliselt hädavajalikud. Lubage mul anda kaamera omadustest väike ülevaade.

Live Bulb, Live Time ja Live Composite töötavad kõik pisut erinevalt. Kõigepealt peab kaamera olema asetatud kindlale pinnale, näiteks statiivile –seejärel lülita pildistabilisaator välja, kadreeri oma pilt ja fokuseeri. Kui töötad neutraalhalli valgusfiltriga, lülita autofookus välja. Senimaani kehtib tavapärane lähenemisviis ka pika särituse, Live Bulb, Live Time ja Live Composite puhul. Esimesena peaksid A, S või M režiimis säri mõõtma. Säriaeg peab olema 1/2 ja 60 sekundi vahel ja see väärtus tuleb meelde järra. Nüüd vali soovitud režiim – vajuta menüü nuppe ja sisesta meelde jäetud aeg ning kinnita, vajutades OK. Nüüd lülita kaamera Live View režiimile. Sel hetkel vabasta päästik ja vaata pildi kujunemist – kõik see on imelihtne! Me ei pea säriaega arvutama ja Live Composite funktsioon lisab vastava valguserinevuse, mitte kogu saadaval oleva valguse nagu tavaliselt. See ongi see erinevus võrreldes Live Bulb ja Live Time režiimidega. Niisiis, haarake oma kaamerad, minge õue ja proovige järele –need omadused meeldivad kindlasti! Võimalused on piiritud! Valgusmaalingute, arhitektuuripiltide, täheradade ja veel palju muu pildistamine on lihtne – kujutlusvõimel ei ole piire ja tore on see, et pildid on RAW või JPG formaadis!

Lõpetan selle tsitaadiga: „Loodus ei peta meid kunagi. Meie ise petame ennast.“ – Jean-Jacques Rousseau

Autor ja fotograaf: Hayrettin Bilgin

Pildigalerii

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega