Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Linn ja reisimine

Õhtul või öösel saad teha väga ilusaid pilte. Sellegipoolest, soovitan sul pettumuste vältimiseks väga hoolikalt ette valmistuda.

Hea ettevalmistus on pool võitu

Esmalt õpi oma kaamerat nii hästi tundma, et oleksid tuttav kõikide selle funktsioonidega ja teaksid peast, kus kõik nupud ja kettad asuvad ning mida nad teevad. Veendu, et aku oleks täielikult laetud ja mälukaart tühi. Tee objektiivid enne minekut puhtaks. Igaks juhuks paki oma kaamerakotti varuaku ja mälukaart ning samuti objektiivi puhastuslapp.

Kasuta lainurk-objektiivi

Linnas pildistamiseks soovitan tungivalt kasutada lainurk või lainurk-suum objektiivi (nt. 9-18 mm objektiivi; 35 mm ekvivalent: 18-36mm), sest avatud ruume on harva ja enamasti asud hoonete läheduses. Minu lemmik on Olympus M.Zuiko Digital ED 7-14 mm F2.8 PRO objektiiv, mis on mul alati kaasas. Selline kiire objektiiv tagab hea pildikvaliteedi.

Lisaks oma varustusest aru saamisele, pead ka otsustama, mida soovid pildistada. Parim aeg fotode tegemiseks sõltub sellest, mida soovid saavutada. Näiteks, kui soovid pildistada kena taevast ja detaile, on parim aeg alustamiseks pool tundi enne või pool tundi pärast päikeseloojangut või päikesetõusu. Neid aegu kutsutakse „siniseks tunniks“ ja „kuldseks tunniks“.

Soovid tumedat taevast? Siis mine hiljem – kuni hilisööni. Kui soovid auto tulede valgusradu, seisa viaduktile, sillale või muule sarnasele kohale. Olympus Live Composite funktsioon sobib selle jaoks ideaalselt. Kui oled ettevalmistunud, saad välja minna hea tundega ja tulla koju rahuldavate tulemustega.

Kindlusta parim pildikvaliteet

Kui oled tuvastanud oma asukohas hea positsiooni, määra kindlaks seadistused. Seadista kaamera nii, et pildid jäädvustuks nii JPEG kui ka RAW formaadis. See annab järeltöötlusel suurema vabaduse. Võid jätta valgebalansi automaatse peale. Kuigi see ei pruugi alati tagada korrektseid värve, saab värve tarkvaras hõlpsalt korrigeerida. Pildimüra vältimiseks seadista ISO madalaks, näiteks väärtusele 100.

Kui tahad täielikku kontrolli särituse üle, sea valikuketas M peale (manuaalne säritus). Olympus kaamerad võimaldavad kasutada kuni 60 sekundilist säriaega. Kui soovid töötada veelgi pikemate säriaegadega, vali režiim Bulb.

Statiiv hoiab kaamera stabiilsena

Isegi kui su Olympus kaamera lubab käest pika säritusega võtteid teha, soovitan sul statiivi kaasa võtta, sest pikkade säriaegade jaoks see lihtsalt on vajalik. Sellisel juhul ei ole pildistabilisaator vajalik, nii et lülita see välja. Statiivi kasutamisel on oluline kaamerat kaugjuhtida. Kasuta integreeritud aegvõtet või spetsiaalset kaugjuhtimispulti.

Mitme särituse kasutamine suurendab sinu valikuid

Pimedas on kaameral subjektile fokuseerimisega raskusi, nii et tee seda parem käsitsi. Suureks abiks on „Focus peaking“ funktsioon, mille abil saad oma täpsust LCD ekraanilt kontrollida. Kui teed spetsiifilisest olukorrast rohkem kui ühe võtte, saad hiljem valida parima või erinevalt säritatud võtted tarkvara abil üheks liita. Või proovi oma kaamera HDR funktsiooni.

Minu näpunäited õhtuste fotode tegemiseks:

• Valmistu enne välja minekut hästi

• Vali õhtul pildistamiseks lainurk või pool-lainurk objektiiv

• Kaunite, selgete piltide loomiseks kasuta statiivi

• Vibratsioonide ära hoidmiseks tööta kaugjuhtimispuldiga

• Tee ühes kohas mitu säritust, kasutades kahveldusfunktsioone ja liida need pärast

• Redigeeri oma pilte kui võimalik, et korrigeerida värve, teravust, kontrastsust või moonutusi

Autor ja fotograaf: Gerrit de Groot

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega