Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

  • Eesti

    Riikide leheküljed

Loodus ja metsloomad

Metsiku looduse pildistamisega kaasneb sageli palju läbikukkumist ja aegajalt ka pisut edu. Mida paremini ma neid sõnu meeles pean, seda vähem muserdanud ma näin. Ja ma suudan välja tuua mõned põhjused.
Esiteks, loomad saavad tulla lähedale vaid lennates, sammudes või roomates kui nad seda soovivad. Nad jäävad meiega vaid nii kauaks, kuni nad tunnevad end turvalisen ja see on ainuke hetk hea pildi tegemiseks. Seepärast peame sageli kasutama mitmesuguseid kamuflaažitehnikaid, mis võimaldavad ümbrusesse sulanduda ja läbi pettuse eristamatuks jääda.

Teiseks, ilm on sageli veel tujukam kui loomad, keda püüame pildistada. Ma vaatan alati mitu korda päevas ilmateadet, kuid sellest ei ole kasu, sest see ei tundu paika pidavat kui väljas töötan. Hiljuti Poolas oli ilm iga päev sarnane – tavaliselt pilvine, temperatuur nulliringis ja pidev lörtsisadu. Kergele härmatisele ja paari sentimeetrisele lumekihile järgnesid vihm ning sula, mis muutis maastiku kergesti talvisest hilissügiseseks.

Ja kolmandaks, selle artikli seisukohast lähtuvalt kõige tähtsam, on kasutatav fotovarustus. Ilmselgelt peab seda läbinisti tundma, kuna ilma silma pildiotsijalt tõstmata peab sekundi murdosa jooksul olema võimeline enamikku seadistusi korrigeerima, et kohaneda pidevalt muutuvate filmitavate oludega.
Küsite miks? Esimesed kaks põhjust ma juba andsin. Metsloomad ei ole kunagi sellised modellid nagu need, kes fotostuudios on ja saavad piisavalt kaua poseerida ning lõpetada siis kui fotograaf ütleb, et töö on tehtud. Pildiotsijasse püütud tegevus võib lõppeda sama ruttu kui algas. Moodne tehnoloogia on fotograafi ainuke liitlane selles ebavõrdses vastasseisus. Tasub teada, kuidas seda kasutada.

Uus OM-D E-M1X pakub igale loodusfotograafile mõningaid huvitavaid ja hästi tuntud omadusi. Kiiresti toimiv ja täiesti helitu katik (60fps), Pro Capture funktsioon, Live Composite funktsioon ja Olympus kaamerate puhul uuendusena saadval olev programmeeritav autofookus, objekti tuvastamine ja jälgimine ning videosalvestus kiirusel 120 fps. Kõik need erinevad kaamerafunktsioonid suurendavad välitöö efektiivsust. Me ei kaota metsloomi jälgides ühtegi sekundit. Pärast seda kui olin E-M1X juhistega üsna põhjalikult tutvunud, otsustasin seda kõigepealt värvukeste ja rähnide peal testida.

Selleks, et luua suurepärane võimalus kaamera uusi funktsioone praktikas katsetada, ehitasin kõigepealt metsa servale lindude söögimaja, mis minule teadaolevalt peaks meelitama ligi erinevaid tihaste liike. Kui olin leidnud oksa, mida linnud eriti tihti valima kippusid, seadistasin autofookuse tööulatuseks kaks meetrit oksa ees ja taga. Nii fokuseeris see vaid valitud alale ja ma ei kaotanud fookust ega püüdnud kogemata pildile tagaplaanil olevat tausta. Teiseks, piirasin autofookusala üksikule horisontaalsele viirule selliselt, et see oli valitud oksaga paralleelne. Järgmisena fokuseerisin selle pisut oksast kõrgemale, et kaamera fokuseeriks ainult linnu pead ja ei tuvastaks linnu teisi kehaosi ega oksa. Väljas olles toimub kõik äärmiselt kiiresti – juuresoleval filmil on näha, kuidas lavatagused võtted tegelikult välja näevad. Praktikas ei tea me täpselt, kuhu lind istuda otsustab ja enne kui manuaalselt AF-puntki kohandada jõuame, lendab lind tõenäoliselt minema.

Pannes mängu kõik eelpool mainitud võttefunktsioonid, taipasin, et kasutasin ära iga sekundi murdosa, mille jooksul lind söögimaja juurde suundudes osal peatub. Otsustasin keerukust suurendada ja jäädvustada udustatud pildi, mis kujutab välja sirutatud tiibadega maanduvat lindu. Selleks lülitasin sisse Pro Capture funktsiooni, mis võimaldab kaameral päästiku pooleldi alla vajutamisel pidevalt pildistada, ilma pilte mälukaardile salvestamata. Päästiku lõpuni alla vajutamisel salvestuvad viimased 35 fotot. See funktsioon hakkas mulle juba siis meeldima, kui suvel mesilasenäppe pildistasin. Ma tegin illustratiivse filmi. Märkisin ära hetked, mil päästiku pooleldi ja lõpuni alla vajutasin. Esimesel on näidatud pildid, mis on tehtud ilma Pro Capture funktsioonita ja teine osa näitab kõiki võtteid, mille sain salvestada tänu Pro Capture funktsioonile. Ma ei suuda ette kujutada loodusfotograafi tööd ilma seda funktsiooni kasutamata. See on lihtsalt võrratu!

Autor ja fotograaf: Lukasz Bozycki

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega