Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

  • Eesti

    Riikide leheküljed

Sotsiaalmeedia ja elustiil

Kui tahad oma Olympus PEN komplektiobjektiivi juurest edasi liikuda ja hakata oma kollektsiooni objektiive lisama, siis see postitus on just sulle. Alates objektiivide endi mõistmisest, kuni juhisteni, millist objektiivi milleks kasutada –sellest nippide ja näpunäidete postitusest leiad palju abistavat informatsiooni, mis aitab sul algust teha üüratu valiku Olympus objektiividega, mis kõik ühilduvad sinu Olympus PEN kaameraga.

Mida need numbrid tähendavad?
Sinu objektiivi lõpule märgitud esimene number, millele järgneb mm, on sinu objektiivi fookuskaugus, nt. 45mm või 14-42mm komplektiobjektiivi puhul näiteks. Põhimõtteliselt tähistab see sinu objektiivi vaatenurka. Kui seal on ainult üks number, siis on objektiivil fikseeritud fookuskaugus ja seda kutsutakse sageli fiksobjektiiviks. Kui seal on kaks numbrit, siis see on suumobjektiiv ja see saab kahe kookuskauguse vahel liikuda, kas automaatse või manuaalse suumi abil.

Üldiselt, mida pikem fookuskaugus, seda kitsam vaatenurk ja suurem suurendus. Mida lühem fookuskaugus, seda laiem vaatenurk ja väiksem suurendus. Standardobjektiivid on need, mille vaateala on inimsilmale kõige lähedasem, näiteks Olympus 25mm F1:8 objektiiv. Laiema nurgaga objektiivide vaateala on laiem kui inimsilm näha suudab, näiteks 17mm F1:8.
Teine number sinu objektiivil on ava. Ava viitab objektiivi diafragma avausele, millest valgus läbi läheb, põhimõtteliselt on see kohandatav auk. See number on konkreetse objektiivi kõige suurem võimalik ava, nii et 25mm või 17mm objektiiv võib minna F1.8-ni. 14-42mm komplektiobjektiivi suurim võimalik ava muutub suumimisel, nii et suurim ava on F3.5 ja täielikult sissesuumituna on see F5.6.Miks ma pean mõnede objektiividega nii kaugele tahapoole seisma?
Põhiline küsimus, mida sageli küsitakse kui hakatakse koos Olympus PEN kaameraga erinevaid objektiive kasutama, on „Miks ma pean nii kaugele taha seisma?“ Sageli on esimeseks objektiiviks, mis Olympus PEN komplektile lisatakse, 45mm F1:8 objektiiv, mille vaateala on 14-42mm komplektiobjektiiviga võrreldes väga erinev ja see võib olla üsna segadust tekitav.
Niisiis, nagu üleval öeldud, mida pikem fookuskaugus, seda kitsam vaatenurk ja suurem suurendus. Mida lühem fookuskaugus, seda laiem vaatenurk ja väiksem suurendus. See tähendab, et sinu 14-42mm komplektiobjektiivil on palju laiem vaade ja vähene suurendus, samas kui sinu 45mm objektiivil on palju kitsam vaatenurk ning see on palju rohkem suurendatud.
Vaata diafragmat ja sa näed, et 14mm komplektiobjetiiv võtab sisse palju suurema osa pildistatavast, samas kui 45mm püüab kinni vaid väikese osa sellest. Seepärast peaksid sa 45mm objektiiviga pildistades sama suure ala sisse mahutamiseks tunduvalt kaugemale tahapoole liikuma.

Mõned muud tähelepanekud
• Alati eksperimenteeri avaga kui kasutad teistsuguse fookuskaugusega objektiivi, sest ava muutmine võib sinu fotot väga palju mõjutada.
• Pane tähele, et osadel objektiividel, näiteks 17mm F1.8 ja 12mm F2.0 on manuaalse fokuseerimise rõngas, mida kasutades saab objektiivi fookuse üle parema kontrolli.
• Osasid M.Zuiko objektiive valmistatakse vaid musta värvi korpusega, nt. 30mm F3.5

Tule ja loe novembris selle artikli teist osa.

Autor ja fotograaf: Debs Stubbington

Pildigalerii

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega