Näib, et kasutate käesoleva veebilehe sirvimiseks Internet Explorer 6. See veebilehitseja on nüüdseks vananenud.
Turvalisema ja usaldusväärsema sirvimise tagamiseks on teil soovitatav oma veebilehitseja ühele järgnevale versioonile uuendada:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

  • Eesti

    Riikide leheküljed

Sotsiaalmeedia ja elustiil

Kuigi on olemas objektiive, mis sobivad paremini teatud subjektide jaoks, on sageli siiski määravaks isiklik eelistus. Näiteks, kuigi lainurk-objektiive tavaliselt ei soovitata portreede jaoks, meeldib mõnedele fotograafidele pildistada lainurka, et jäädvustada rohkem tausta. Alati tasub mängida ja katsetada, et leida stiilid ning seadistused, mis sulle meeldivad. Aga üldisteks juhtnöörideks on siin mõningaid subjekte ja objektiive, millega neid jäädvustada, koos näidisvõtetega.

1. Portree

Kui soovid oma portreed täiuslikumaks muuta, siis nagu eelnevalt mainitud, on portreede jäädvustamiseks kõige paremad sellised objektiivid, mille proportsioonid sarnanevad inimsilmale, nagu M.Zuiko Digital 25mm F1.8. Laiema nurgaga objektiivid kipuvad tekitama moonutusi ja sageli ka müra ning näiteks otsaesised näivad palju suuremad. Olympus M.Zuiko valikus on mitmeid objektiive, mis jäädvustavad vapustavaid portreevõtteid ja võimaldavad oma F1.8 ava abil mängida teravussügavusega, et luua hämmastavat udusust ning bokeh-efekti.M.Zuiko Digital 45mm F1.8 objektiiv ei tee mitte üksnes suurepäraseid portreid, millel on tänu 1.8 avale rohkelt udusust, vaid on ka soodsa hinnaga, mis tähendab, et see on ideaalseks esimeseks täienduseks sinu komplektile kui tahad hakata eksperimenteerima ava ja teravussügavusega. M.Zuiko Digital ED 75mm F1.8 on üllatavalt väike teravussügavus ja ka sellega saab luua uskumatult teravaid ning kvaliteetseid portreevõtteid. Selle kitsam vaatenurk tähendab, et pead seisma veelgi kaugemale tahapoole kui M.Zuiko Digital 45mm objektiiviga ja seepärast ei pruugi see alati siseruumides kasutamiseks sobida. Ja selle tõestuseks, et objektiividel on sageli laiem kasutusala on see, et kuigi M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 objektiiv on määratletud kui makroobjektiiv, saab sellega luua väga kauneid portreepilte, millel on ka mõningane tausta udusus.

2. Maastik ja loodusvaated

Tahad selle hämmastava vaate jäädvustada? Reeglina sobivad maastikuvaadete jäädvustamiseks kõige paremini laiema nurgaga objektiivid, see võimaldab kaadrisse mahutada kogu stseeni ja ava pisut kitsamana hoidmine (suurem F-stop) aitab kogu stseeni fookuses hoida. Sellegipoolest, nende stseenide puhul, millel on ka esiplaanil elemente, mängi huvitavate fookuspunktide ja teravussügavuse loomiseks avaga.
M.Zuiko Digital ED 12mm F2.0 ja M.Zuiko Digital 17mm F1.8 objektiivid sobivad mõlemad suurepäraselt maastiku pildistamiseks, sest neil on lai nurk ja mõlemad toimivad suurepäraselt ka hämaras valguses kui soovid pildile püüda selle öise stseeni või päikseloojangu.

3. Reisimine ja interjöörid

Kui sulle meeldib puhkuse ajal ära sõita ja pildistada seda unistuste hotellituba, kuhu just saabusid, siis vajad objektiivi, mis võimaldab selle toa täiuslikult pildile püüda. Nii 17mm F1.8 kui ka 12mm F2.0 objektiivi laiem nurk võimaldab sul kogu ruumi või restorani pildile mahutada ja need sobivad suurepäraselt ka linnapeal kasutamiseks ning kogu selle ajaloolise arhitektuuri jäädvustamiseks. 17mm 1.8 avaga saab reisides lisaks pildistada ka erinevaid detaile koos kena udususe ja teravussügavusega. Peale selle, M.Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ Pancake komplektiobjektiiv on samuti käepärane objektiiv, millega puhkusele sõita ja tõeliselt kauneid reisipilte teha.

4. Tänava või moefotograafia

Kui sulle meeldib pildistada rõivakomplekte või teha moefotosid, siis on mitmeid objektiive, mis aitavad sul selles mängus kõrgemale tasemele jõuda. Esiteks 45mm F1.8 või 25mm F1.8 objektiivid, mis võimaldavad teha rabavaid kauni teravussügavuse ja udususega täispikkuses pilte. Blogijate lemmik 17mm F1.8 objektiiv sobib suurepäraselt moefotode tegemiseks ja võimaldab kaadrisse mahutada rohkem ka ülejäänud stseenist, luues samal ajal ikkagi ka udustatud tausta. Liigsete moonutuste vältimiseks pildista natuke madalamalt. Tõeliselt esindusliku udususe saavutamiseks proovi 75mm 1.8 objektiivi, mis tagab uskumatu udususe ja teravussügavuse.

5. Pildid detailidest või toodetest

Kui sulle meeldib pildistada neid peenemaid detaile või tootefotosid, siis need objektiivid on sinule loodud. Nii 45mm F1.8 kui ka 25mm F1.8 objektiiv jäädvustab esemed teravalt ja selgelt, luues samas kena pehme fookusega tausta. Mulle tundub, et kui teen ava pisut väiksemaks (suurem F-stop), siis on kogu toode ja sildid jne fookuses ning teravad.
Detailide pildistamiseks tõeliselt lähedalt, proovi 30mm F3.5 Macro objektiivi, mis võimaldab esemele nii lähedale pääseda, et imestad, mida kõike on võimalik jäädvustada.

6. Loodusvõtted

Soovid safaril pildistada või lihtsalt oma koerakesest pilti teha? Ideaalis oleks sul vaja suumobjektiivi, et pääseda subjektile lähemale ilma teda häirimata, kuid sellegipoolest on ka mõned muud objektiivid, millega loodus kogu oma hiilguses pildile püüda. 14-42 komplektiobjektiiv ei ole halb valik välja kaasa võtmiseks. Sellega saab suumida, et ilusti lähemale pääseda, kuid see suudab jäädvustada ka laiema nurga, et üldisi loodusvõtteid teha. Tõeliselt lähedalt pildistamiseks sobiks näiteks 30mm F3:5 makroobjektiiv. See sobib hämmastavalt hästi kõige uskumatumate detailide jäädvustamiseks ja tänu 14mm töökaugusele, on sellega lõbus katsetada.
Veel üks tõestus sellele, et objektiivi saab kasutada rohkemaks kui see mõeldud on – 75mm F1.8 objektiiv suudab jäädvustada uskumatu detailsuse, ilma et peaks lähedale minema, kuna sellel on äärmiselt suur suurendus ja see tagab ka hämmastava udususe.

Muud tähelepanekud

• Eksperimenteeri alati avaga, kasutades lisaks erineva fookuskaugusega objektiive, võib ava muutmine sinu fotot väga palju mõjutada.
• Pane tähele, et osadel objektiividel, näiteks 17mm F1.8 ja 12mm F2.0 objektiivil on manuaalse teravustamise rõngas, mille kasutamine annab suurema kontrolli objektiivi fookuse üle.
• Osad M.Zuiko objektiivid on saadaval vaid mustas värvitoonis, nt. 30mm F3.5

Loodetavasti oled saanud ideid ja teavet selle kohta, kuidas Olympus M.Zuiko objektiivid sinu fotograafiat parandada ja täiustada võivad.
Kogu ühilduvate Olympus objektiivide valikuga saab tutvuda siin .

Autor ja fotograaf: Debs Stubbington

Kõik pildid on jäädvustatud järgneva varustusega